W co Polacy inwestowali po 89. roku?

W co Polacy inwestowali po 89. roku?

Poradnik Klienta

W co Polacy inwestowali po 89. roku? Zanim przejdziemy do momentu po 89. roku warto jest się zastanowić co w Polsce było przed. Tak zwany szary obywatel przechodził do dyspozycji przede wszystkim książeczkę oszczędnościową PKO, na jakiej nie warto było „ciułać” przed końcem ósmej dekady, bowiem czekała na niego hiperinflacja.

Zbliżamy się do roku 1989

Dużo stracili ci, jacy w 1989 roku zrezygnowaliśmy z akcji w USA wraz z pieniędzmi. Przez większość powojennych dekad ważna było ględzić o inwestycjach państwowych. W latach 80. próbowano nawet „oswoić” prywatną inicjatywę możliwością prowadzenia biznesów z nadrukiem „Ajent”. Nadal ciężko było prywatnie kupić ziemię lub inne nieruchomości. Jednak pod koniec ósmej dekady, jak to obecnie decydenci stracili wiarę w komunizm, zaczęło powstawać jeszcze dobrze własnych firm, choćby wypożyczalni kaset wideo. W metropoliach nieźle prosperowały bary, restauracje i cukiernie.

Tuż po roku 1989

Po roku 1989, a dokładnie w 1990 pokazało się, że zasoby gotówki, którymi mieli Polacy były mnóstwo silniejsze niż podaż towarów. Dało to niezwykłą inflację, która sięgnęła 1395 proc. Jednak konsekwentne egzekwowanie m.in. tak zwanego popiwku w znaczącym stopniu uznało tę inflację ograniczyć.

Mimo tych trudności u wielkiej grupy naszych rodaków obudził się instynkt przedsiębiorczości. Do najpopularniejszych wtedy biznesów zaliczyć można dodane wypożyczalnie kaset wideo. Pamiętamy targowiska miejskie umiejscowione często w centrach miast, gdzie ważna było już kupić każdy element. Powstawały prywatne hurtownie. Upadały państwowe zakłady, momentem na myśli domina. W ich miejsce (np. piekarni) powstawały firmy podobnych branż ale bardziej skuteczne.

Co wtedy

Znacznie łatwo zaczęły pojawiać się nowe domeny również na przełomie tysiącleci świadczy o sobie znać wzmożone uczestnictwo w własnej gospodarce inwestorów zagranicznych. Polska gospodarka zaczęła bowiem się stabilizować. Bezrobocie jeszcze było duże, jednak stopniowo się już zmniejszało. Część inwestorów dostrzegła swoje nadzieje w turystyce. Coraz wyższym wzięciem wśród turystów otworzyły się cieszyć takie regiony, jak Warmia i Mazury i okolice Tatr. Działki nad jeziorami zatrzymywały się coraz cenniejszym nabytkiem.

Jak ze Polacy się wyraźnie wzbogacili to duża postać spośród ich zaczęli myśleć o ulokowaniu tak swojego pieniądza, by ten na nich tworzył. W ostatnich latach do najciekawszych sposobów inwestowania naszych rodaków należą nieruchomości, zwłaszcza mieszkania pod wynajem i ziemia.

Część próbuje jeszcze lokat bankowych, natomiast te póki co nie są opłacalne, zarówno ze powodu na małe oprocentowanie, kiedy i działającą inflację.

Dziwisz się w co zainwestować w okresach kryzysu?

zobacz W co Polacy inwestowali po 89. roku?

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments